Inhalacje- niezawodny sposób na uporczywy kaszel i katar

przez kuba
108 wyświeltenia

Pomimo, że jest lipiec i lato w pełni wirusy nie mają wolnego. Wręcz przeciwnie- ciągłe siedzenie w klimatyzowanych pomieszczeniach, czy to w samochodzie, w pracy w sklepie sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów. Jeśli więc dopadło Cię przeziębienie i męczy kaszel oraz katar powinieneś zrobić sobie inhalacje. Są one niezawodne i nieinwazyjne, dostępne praktycznie dla każdego- czy dorosłego czy też dziecka.

Na czym polega inhalowanie?

Inhalowanie najbardziej przydatne jest podczas uporczywego kaszlu, przeziębienia czy zapaleniu górnych dróg oddechowych. W jaki sposób pomaga?

  • Rozrzedza zalegającą wydzielinę i sprawia, że łatwiej jest się jej pozbyć,
  • oczyszcza układ oddechowy,
  • łagodzi podrażnienia,
  • nawilża drogi oddechowe

Kiedy sięgnąć po inhalator/nebulizator?

Są takie choroby, które wymagają od nas podania leku odpowiednio głęboko do organizmu. Na schorzenia związane w z drogami oddechowymi zazwyczaj przepisywane są lekarstwa z płynie do użycia przy pomocy inhalatora czy nebulizatora. Taki sprzęt zmienia płyn zawarty zazwyczaj w ampułce w mgiełkę, która przedostaje się bezpośrednio do naszych dróg oddechowych. Taki sprzęt jest niezastąpiony, kiedy często chorujesz właśnie na drogi oddechowe czy zatoki, lub masz w domu małe dzieci. 

Przy pomocy inhalatora możemy przeprowadzić inhalację zarówno z soli fizjologicznej czy leków. Nie powinniśmy jednak rozpylać nim olejków eterycznych. 

Jak prawidłowo zrobić inhalacje w warunkach domowych?

Jeśli nie mamy w domu inhalatora możemy zrobić inhalację w bardzo prosty sposób. Wystarczy nam do tego garnek lub miska, gorąca woda, sól fizjologiczna lub olejek, np. eukaliptusowy i czysty ręcznik. Do miski z gorącą wodą wlewamy sól fizjologiczną lub olejek, pochylamy głowę nad miską i zakrywamy głowę ręcznikiem. W taki sposób wytrzymujemy kilka minut wdychając parę. 

Rodzaje inhalatorów

Na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów inhalatorów:

  • inhalator pneumatyczny- najpopularniejszy i najłatwiej dostępny. Jest bardzo skuteczny przy podawaniu leków, jednak nie jest odpowiedni do rozpylania soli fizjologicznej. Cena jest przystępna, a obsługa bardzo intuicyjna.
  • Inhalator siateczkowy- nazywany również membranowy. Można go używać w każdej pozycji, stojącej, leżącej, w ruchu. Urządzenie bardzo wydajne i precyzyjne, jednak dosyć drogie. 
  • Inhalator ultradźwiękowy- bardzo cichy sprzęt, jednak nie można nim podawać niektórych leków, np. sterydowych. 

 Źródło: artykuły o zdrowiu

5/5 - (1)

ZOBACZ RÓWNIEŻ