Dlaczego uprawianie sportu bez odpowiedniego odżywiania nie ma sensu?

przez kuba
187 wyświeltenia

Sportowcy robią wszystko co w ich mocy, by należycie przygotować się do zawodów. Oprócz regularnych treningów bardzo ważne jest także prawidłowe odżywianie. Sportowcy którzy nie przywiązują należytej uwagi do kwestii swej diety osiągają słabe wyniki. 

Dlaczego odżywianie się jest tak bardzo ważne? 

Przed paru laty bardzo głośna była sprawa zawodników Ajaxu Amsterdam, którzy przed decydującym spotkaniem z Tottenhamem Hotspur Londyn nie jedli. Sprawa dotyczyła konkretnie Hakima Ziyecha oraz Noussaira Mazraoui, którzy jako wierzący i praktykujący muzułmanie przed spotkaniem z 'Kogutami’, którego stawką był finał Champions League w sezonie 2018/2019 rygorystycznie zastosowali się do kwestii Ramadanu. Eksperci podkreślają, że właśnie ci zawodnicy zawalili rewanż i pomimo ambitnej postawy zespołu nie stanęli na wysokości zadania. Można powiedzieć, że właśnie ten czynnik zaważył na ostatecznym rozstrzygnięciu. Sportowiec który chce podwyższać regularnie swój poziom powinien znajdować się pod opieką profesjonalnego dietetyka sportowego. Najlepszym przykładem jest Robert Lewandowski, który w czasach gry w Zniczu Pruszków oraz w Lechu Poznań nie potrafił do końca wykorzystywać swojego potencjału. Dopiero kiedy został zaangażowany przez Borussię Dortmund, kiedy znalazł się pod skrzydłami profesjonalnego szkoleniowca Juergena Kloppa zaczął odnosić sukcesy na miarę swojego potencjału, bardzo ważną rolę odegrała też żona Anna Lewandowska, która pilnowała diety czołowego obecnie polskiego piłkarza. Artur Boruc, polski bramkarz, prawdopodobnie najlepszy zawodnik na pozycji bramkarza od czasów Józefa Młynarczyka jeszcze w czasach gry w Dolcanie Ząbki potrafił przed spotkaniem zjeść hot-doga. Piłkarz ten często podkreślał, że nie żywi się zdrowo. Prawdopodobnie, gdyby zawodnik ten żywił się zdrowo, w końcu dostałby angaż w klubie z najwyższej europejskiej półki. Dzisiaj trudno myśleć o odnoszeniu sukcesów bez prawidłowej diety, w świecie sportu gdzie o sukcesie bądź porażki decydują detale, nie można wygrywać bez właściwego żywienia się. 

Jak ustalić właściwie dietę? 

Każdy sport wymaga nieco innego odżywiania, inaczej wygląda dieta skoczka narciarskiego, piłkarza oraz kulturysty. Dieta dla sportowca powinna być jednak zawsze doskonale zbilansowana oraz zdrowa. Produkty powinny być najwyższej jakości, świeże. Pamiętać należy zawsze, by zrezygnować z żywności wysoko przetworzonej, z niezdrowych tłuszczów oraz koniecznie wyeliminować używki. Bardzo wiele do powiedzenia w sprawie szkodliwości używek ma Mike Tyson, który miał prawdopodobnie najlepszy lewy sierpowy w historii wagi ciężkiej. Niestety, po śmierci mentora oraz wychowawcy, Cusa D’Amato, bokser zaczął żywić się niezdrowo, do tego stosował używki, czego skutkiem porażka z Jamesem 'Busterem’ Douglasem. Bokser z Columbus prezentował solidny poziom, jednak w sytuacji kiedy Iron Mike odżywiałby się zdrowo, nie miałby najmniejszych szans z Tysonem, stało się jednak inaczej. Literatura sportowa oraz fora bukmacherskie pozwalają odnaleźć odpowiedzi na temat postawy pozaboiskowej sportowców. Warto uczynić z wiedzy o sporcie sposób na zarobkowanie, najlepsi bukmacherzy pozwalają zarobić tym, którzy czują sport, potrafią wyłapywać detale. 

Podsumowanie 

Talent jest ważny w sporcie, jednakże liczy się również właściwa dieta. Można mnożyć przykłady sportowców, którzy nie zdobyli szczytu tylko dlatego, że nie byli profesjonalistami. Najlepszym porównaniem niech będzie postawa dwóch reprezentantów Polski, Dawida Janczyka oraz Roberta Lewandowskiego. Dawid Janczyk zapowiadał się lepiej, wszedł do jedenastki Legii Warszawa podczas gdy Lewandowskiemu podziękowano. RL9 okazał się jednak profesjonalistą, umiejętnie korzystał z porad żony dietetyczki, podczas gdy Dawid Janczyk zamawiał tłuste kotlety, dziś ten rzekomo mniej utalentowany jest liderem Bayernu Monachium podczas drugi, którego uważano za kogoś kto ma predyspozycje, by stać się najlepszym napastnikiem w Europie grywa w amatorskim Górniku Mysłowice.

5/5 - (1)

ZOBACZ RÓWNIEŻ