Ciężkie treningi wymagają odpowiedniego żywienia – jak jeść?

przez kuba
137 wyświeltenia

Z bezsilnością patrzysz na to, jak wyglądasz (w lustrze)? Masz sobie sporo do zarzucenia, jeśli chodzi o sylwetkę? Warto zaznaczyć, że ta sytuacja może ulec zmianie. Dużo tutaj zależy właśnie od Ciebie. Na pewno warto regularnie chodzić na treningi. Np. na siłownię. Nie obejdzie się także bez odpowiedniego żywienia. Co powinny jadać na co dzień osoby, które ciężko i systematycznie trenują? Tego możesz dowiedzieć się z przygotowanego przez nasze grono redakcyjne poradnika.

Dieta musi być odpowiednio zbilansowana

Chcesz trenować? Super! Masz już nawet kupiony karnet na siłownię? Czujesz, że tym razem nie brakuje Ci motywacji do zmian? Odpowiednie podejście jest tutaj kluczowe. Jakie jeszcze kwestie są bardzo ważne? Na pewno chodzi o właściwe odżywianie. Jest ono niezbędne, by w czasie treningów nie brakowało Ci siły. Tak samo, jak w innych momentach każdego kolejnego dnia. Warto wiedzieć, że np. na siłowni, w klubie fitness itd. możesz nie tylko trenować. Nie ma przeszkód, by np. w przerwach pomiędzy kolejnymi seriami obstawiać. Wszak najlepsi bukmacherzy są dostępni na szereg sposobów. Chodzi o możliwość gry stacjonarnej, ale nie tylko. W razie czego możesz obstawiać także online lub dzięki aplikacji mobilnej. Jeśli zatem ściągniesz to narzędzie, to będziesz mógł grać bez przeszkód. Nawet z dala od swojego domu lub mieszkania. Aby zaś potem nie zabrakło Ci sił do treningu, warto mieć odpowiednią dietę. Należy jeść zasadniczo pięć posiłków. Najlepiej w równych odstępach czasowych. Dodatkowo dieta powinna być bogata nie tylko w witaminy, ale także składniki mineralne.

Czego nie powinno zabraknąć w porządnym jadłospisie?

Na pewno każda dieta musi być dobierana indywidualnie. Liczy się m.in. ustalenie bilansu kalorycznego. Jeśli ktoś chce schudnąć, to wówczas liczba spożywanych kalorii powinna być mniejsza od dziennego zapotrzebowania. Inne menu otrzymują zaś osoby, które chcą utrzymać obecną wagę albo jeszcze na niej przybrać. Dlatego każdy przypadek powinien być tutaj potraktowany indywidualnie. Co musi zaś znaleźć się w menu? Chodzi o odpowiednie wartości węglowodanów, białek i tłuszczy. Co warto zaś konkretnie jeść? Np. osoby trenujące na siłowni często spożywają na co dzień odpowiednio przyswajalne źródła białka. W tej grupie są np. drób, wieprzowina (z mięs), jajka, kefiry, jogurty itd. Jeśli chodzi o węglowodany, to polecane są np. kasze, ryż (szczególnie ten brązowy), czy makaron. Rekomenduje się także smażenie na oliwie z oliwek. Jest to bowiem bardzo zdrowy tłuszcz.

Dlaczego nie warto samodzielnie układać swojego menu?

Bo to wcale nie jest takie proste, jak komuś może wydawać się na pierwszy rzut oka. Wszystko musi być na początek bardzo dokładnie przeanalizowane, a potem przeliczone (liczba kalorii w każdym posiłku powinna się zgadzać)… Dlatego tak ważny jest m.in. wywiad medyczny. Jeśli chcesz osiągać dobre rezultaty i mieć sporo siły, to należy potem bardzo dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń dietetycznych.

5/5 - (1)

ZOBACZ RÓWNIEŻ