Z jakiego powodu powinniśmy unikać smogu?

przez admin
478 wyświeltenia
Z jakiego powodu powinniśmy unikać smogu?

W Polsce dym to ogromny problem – w końcu wielu obywateli EU coraz bardziej interesuje się tym, dlaczego Polska jest aż tak zadymiona. Dlaczego więc smog pojawia się tak często w naszym powietrzu, i dlaczego powinniśmy go unikać? O tym dowiesz się już za moment!

Z jakiego powodu powinniśmy unikać smogu?

Jak smog zagraża tobie?

Przede wszystkim szkodliwe cząsteczki (o rozmiarze 2,5 mikrona) mogą zwiększyć Twoją wrażliwość na choroby płuc, astmę, a nawet spowodować raka płuc. Dzieje się tak, ponieważ wdychając powietrze zanieczyszczone dymem, wdychamy również te najmniejsze cząsteczki zawierające niebezpieczne związki dla naszych płuc. Ponadto dym zmniejsza płodność i może powodować wymioty lub bóle głowy. Nie opłaca się ćwiczyć w środowisku o dużym zanieczyszczeniu powietrza i dużej ilości dymu, ponieważ spowoduje to tylko większe szkody dla naszego organizmu.

Które rejony są najbardziej zanieczyszczone smogiem?

Oczywiście górny Śląsk i niektóre rejony Małopolski. Zgodnie z niedawnym traktatem klimatycznym UE mamy nadzieję na dalszą poprawę jakości powietrza na tych obszarach. Wszystkie kopalnie na Śląsku w mniejszym lub większym stopniu przeniosą się na alternatywne górnictwo lub zakończą swoją podziemną działalność. Z drugiej strony ze względu na zmiany geopolityczne państwowe kopalnie przestają być opłacalne. Niemniej jednak polskie górnictwo nadal jest w stanie generować zyski – o czym świadczy kupowanie „nierentownych” kopalń przez prywatnych przedsiębiorców. Polska jest zbyt biedna, aby nadążyć za tempem przemian klimatycznych – za 30-40 lat będziemy w stanie w pełni dostosować się do tej sytuacji bez używania węgla do ogrzewania domów, jednakże termin na 2030 rok jest naprawdę nierealistyczny.

Sposoby na rozwiązanie problemu?

Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie taniej i łatwo dostępnej alternatywy, która może ogrzewać nasze domy i inne budynki – i musi to być także paliwo, które nie emituje zbyt dużej ilości gazów cieplarnianych. Naturalnie najlepszym paliwem do tego zadania będzie gaz ziemny lub łupkowy, ale choć mamy tyle paliwa w zasobach naturalnych, to nasz kraj absolutnie nie chce przestawić się na to, ze względu na UE. Dodatkowo ze względów politycznych, rządzący nie chcą inwestować w tą technologię. Dlatego niestety na znalezienie odpowiedniego rozwiązania (które byłoby również wygodne politycznie) musimy poczekać jeszcze kilka lat.

5/5 - (3)

ZOBACZ RÓWNIEŻ