Nadwrażliwość trzewna – jak leczyć?

przez kuba
326 wyświeltenia

Z punktu widzenia epidemiologicznego, w dzisiejszych czasach dominują choroby przewlekłe o przyczynach autoimmunologicznych lub idiopatycznych. Taki stan rzeczy jest problematyczny z wielu względów. Między innymi dlatego, iż chroniczny charakter dolegliwości często wiąże się ze żmudnym, długotrwałym i niejednokrotnie niezadowalającym leczeniem. Zdarza się, iż nawet ustabilizowana postać choroby, może ulec nagłemu zaostrzeniu. Kolejnym negatywnym aspektem jest idiopatyczność, a więc niejasna przyczyna występowania danej jednostki chorobowej. Trudności w ustaleniu, co powoduje dany problem zdrowotny, będą znacznie utrudniały wyeliminowanie tegoż problemu i wdrożenie skutecznego leczenia. Przykładem jednej z najczęściej występujących obecnie przypadłości są zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego, takie jak nadwrażliwość trzewna.

Leczenie nadwrażliwości 

Prowadzenie farmakoterapii opiera się w dużej mierze na leczeniu objawowym, dostosowanym do występujących dolegliwości. Przy występujących wzdęciach podaje się symetykon i dimetykon. W postaci bólowo – zaparciowej skuteczne są środki spazmolityczne, czyli rozkurczowe, takie jak drotaweryna, czy trimebutyna. Natomiast w przypadku biegunek, stosuje się najczęściej ryfaksyminę i loperamid. Oprócz preparatów syntetycznych, które posiadają liczne działania niepożądane, można wdrożyć także leczenie wspomagające. W doborze właściwych środków pomagają lekarze, a także farmaceuci. Zarówno w aptece stacjonarnej, jak i w sprzedaży wysyłkowej, nabyć można wysokiej jakości preparaty dostępne bez recepty. Jeden z nich, łatwo znaleźć jako aboca melilax w aptece internetowej. Występuje on w postaci mikrowlewek, dla dzieci, jak i dorosłych. Posiada naturalny, roślinny skład i łączy w sobie działanie wydalające z działaniem ochronnym i łagodzącym błonę śluzową odbytu. 

Czym jest nadwrażliwość trzewna 

IBS czyli zespół jelita drażliwego występuje powszechnie, cierpi na niego od 10, do nawet 20% dorosłych członków populacji naszego kraju. Zdecydowaną większość stanowią kobiety. Choroba ma przyczynę idiopatyczną, natomiast wyróżniamy czynniki, zwiększające prawdopodobieństwo jej występowania. Są to:

  • nadmierny rozrost flory jelitowej
  • nadwrażliwość trzewna 
  • dieta uboga w błonnik
  • przebyta niedawno infekcja jelitowa
  • zmiany w sferze psychicznej

W ramach profilaktyki IBS wiele z tych czynników można wyeliminować poprzez zmianę diety oraz nawyków, natomiast na niektóre nie mamy wpływu. Nadwrażliwość trzewna należy do tych ostatnich. Polega ona na zaburzeniach czucia trzewnego. Bodźce czuciowe, nawet te o bardzo małym nasileniu, przekazywane do splotu trzewnego a następnie do ośrodkowego układu nerwowego, wywołują ból u pacjentów z nadwrażliwością. Badania potwierdzają niższy próg bólowy w porównaniu do osób zdrowych. Ponieważ ból jest odczuciem w dużej mierze subiektywnym, stan psychiczny chorego, ma duży wpływ na przebieg dolegliwości. Silne czynniki stresowe, obniżenie nastroju czy zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, mogą pogłębiać nadwrażliwość. 

Styl życia i dieta

Według międzynarodowych wytycznych stowarzyszeń dietetycznych, zmiana diety może pozwolić na znaczne złagodzenie objawów choroby. Należy przede wszystkim wyeliminować lub ograniczyć spożywanie alkoholu, ostrych przypraw, produktów mlecznych oraz warzyw strączkowych. 

5/5 - (1)

ZOBACZ RÓWNIEŻ