Kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy psychologa

przez kuba
287 wyświeltenia

Każdy z nas na jakimś etapie życia zmagał się z doświadczaniem trudności natury psychicznej. Jedni ze swoimi problemami zmagają się dosyć szybko, ale są też tacy, którzy przez lata nie zaznają ukojenia, a my nawet o tym nie wiemy. Mogą to być emocje z którymi sobie nie radzimy, niska samoocena, stres czy różne natrętne myśli. Nie zawsze jednak chcemy rozmawiać o swoich problemach z kimś bliskim i często wybieramy internet lub czat ometv. Warto jednak rozważyć profesjonalną rozmowę z psychiatrą. Możemy z niej skorzystać w gabinecie lub jeśli nie chcemy wychodzić, poradzić się online. 

Dlaczego boimy się skorzystać z pomocy psychologa?

Obawy mogą być różne. Do najpopularniejszych należą:

  • panujące przekonanie, że do psychologa chodzą tylko ludzi chorzy psychicznie
  • skorzystanie z pomocy psychologa jest oznaką słabości, inni ludzie przecież potrafią sobie poradzić.
  • wstydzimy się podzielić z kimś naszymi przeżyciami, to nasza strefa intymna. Nawet sami przed sobą nie chcemy do pewnych rzeczy wracać
  • obawiamy się, że psycholog i tak nam nie pomoże i tylko stracimy czas i pieniądze
  • uważamy, że nasze problemy nie są na tyle duże, aby udać się do psychologa
  • nie wierzymy w efekty terapii, więc nie warto szukać pomocy

Psycholog- kto go potrzebuje?

Panuje błędne przekonanie, że psychologa potrzebują tylko osoby chore psychicznie. Niestety to nie prawda. Psycholog lub psychoterapeuta pomagają zarówno osobom, które mają poważne kryzysy, jak i osobom, które potrzebują pomocy przy ukierunkowaniu rozwoju osobistego. Ciężkie problemy, takie jak depresja, myśli samobójcze, silne stany lękowe czy zaburzenia osobowości świadczą o pilnej potrzebie pomocy ze strony lekarza. 

Psycholog może diametralnie poprawić  nasz stan psychiczny, może również uratować nam życie. Kiedy jednak męczą nas inne problemy, czujemy, że jesteśmy niewystarczający i nie radzimy sobie z życiem zwrócenie się o pomoc do specjalisty również będzie właściwym rozwiązaniem. W zasadzie w każdej sytuacji, kiedy czujemy, że nasze życie nas przerasta, emocje nami szargają, warto szukać wsparcia. Dla Ciebie nie są to błahe problemy i tak je też powinieneś traktować, jako coś ważnego.

Porada psychologiczna nie oznacza porażki życiowej !

Jest to wyraz odwagi i odpowiedzialności. Wiele ludzi zmaga się z problemami, ale tylko nieliczni mają na tyle odwagi by sobie pomóc. Wiele ludzi woli radzić sobie samodzielnie, co niestety wiąże się z pogłębieniem problemów, coraz większymi kłopotami w życiu rodzinnym, a nawet z pojawieniem się myśli samobójczych. 

Raport GUS mówi, że już 5 tysięcy osób ( z czego ponad 80% stanowią mężczyźni) popełnia samobójstwo. Z tego niestety nie ma już drogi powrotnej, dlatego podkreślamy- zgłoszenie się do psychologa lub psychoterapeuty świadczy tylko i wyłącznie o niesamowitej odwadze i jest to powód do dumy. 

Każdy z nas jest inny i pisze swoją historię. Jednak każdy jest równie ważny i jego problemy powinny być traktowane tak samo. Wykwalifikowany specjalista pomoże nam się uporać z ciemnymi chmurami, które pojawiły się nad nami i usprawni nasze funkcjonowanie w życiu społecznym.

5/5 - (1)

ZOBACZ RÓWNIEŻ