Kiedy potrzebujemy pomocy psychologa?

przez kuba
233 wyświeltenia

Każdy człowiek ma taki etap w życiu, gdy czujemy, że dzieje się źle, nie radzimy sobie. Mamy problemy natury psychicznej. Są tacy, którzy są w stanie szybko uporać się z problemem i wrócić do zdrowia. Jednak znajdują się również tacy, których problemy przerastają, przez lata nie potrafią się z nimi uporać. Niska samoocena i stres, czy inne złe myśli nie pozwalają na to.  Zdarza się, że nie chcemy obarczać bliskiej osoby swoimi problemami. To jest jednak ten moment, w którym powinniśmy rozważyć rozmowę z psychologiem/psychiatrą/psychoterapeutą. Taką rozmowę możemy odbyć w gabinecie czy jeśli wolimy zostać w domu – online. Warto też poczytać ciekawe poradniki na https://porozmawiaj.com.pl/kategoria/zdrowie/ –  tam jest sporo fajnej wiedzy.

Dlaczego nie chcemy korzystać z pomocy psychologa?

Mamy różne obawy. Jednak najczęstsze to:

  • Wstyd. Wstydzimy się otworzyć na swoje problemy ponieważ nie chcemy zostać wyśmiani. Często uważamy, że nasze problemy są błahe i inni ludzie mają gorzej od nas.
  • W opinii publicznej panuje przekonanie, że do psychologa chodzą tylko ludzie psychicznie chorzy.
  • Uważamy, że pójście do psychologa jest oznaką słabości, przecież sobie poradzisz sam. Potrzebujesz tylko czasu.
  • Często nasze problemy dotykają strefy intymnej, do pewnych rzeczy nie chcemy wracać, a co dopiero o nich rozmawiać.
  • Nie wierzymy, że terapia może nam w czymś pomóc, po co więc tracić czas i pieniądze.

Kto potrzebuje pomocy psychologa?

Tak jak pisaliśmy wyżej, w naszej społeczności panuje przekonanie, że do psychologa chodzą tylko ludzie chorzy psychicznie. Warto podkreślić, że to nie prawda. Psycholodzy czy psychoterapeuci pomagają każdej osobie, która tego potrzebuje. Nieważne, czy czujesz, że masz kryzys, czy nie potrafisz się odnaleźć w codziennym życiu. Masz niską samoocenę, czy siedzą w Tobie lęki z dzieciństwa. Każdy ma prawo do rozmowy ze specjalistą. Ciężkie problemy, takie jak depresja wymagają pilnej wizyty u psychiatry. Taka wizyta może naprawdę znacząco nam pomóc. Nie chcę mówić, że po pierwszej wizycie poczujecie się lepiej, ale już kilka wizyt może zmienić nasze podejście do życia, do spraw dla nas trudnych. Zatem jeśli czujesz, że sobie nie radzisz z życiem, wszystko Cie przytłacza czy po prostu potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemów warto skorzystać z wizyty. Twoje problemy nie są błahe i wpływają na Ciebie bardzo mocno. Ty jesteś ważny i Twoje problemy również.

Wizyta u psychologa to wyraz odwagi i rozwagi

Choć wiele ludzi zmaga się z problemami, to tylko nieliczni mają w sobie odwagę, żeby sobie pomóc. Większość uważa, że poradzi sobie sama, a to niestety skutkuje pogorszeniem się stanu zdrowia, czy kłopotami w życiu rodzinnym, a nawet pojawieniem się myśli samobójczych. Raport GUS mówi, że jest coraz większy odsetek samobójstw, a 80% z nich popełniają mężczyźni. Z tego nie ma już drogi powrotnej, dlatego podkreślamy, że rozmowa ze specjalistą to wyraz odwagi i jest powodem do dumy, a nie do wstydu.

Choć każdy pisze swoje własne opowiadanie, jest tak samo ważny. Wykwalifikowana pomoc sprawi, że ciemne chmury, które się nad nami zebrały znikną a nasze życie wróci do normy.

5/5 - (1)

ZOBACZ RÓWNIEŻ