Jak bezpiecznie się opalać?

przez kuba
402 wyświeltenia

Temat bezpiecznego opalania interesuje ludzi w każdym wieku. Kiedy nadchodzi lato, a słońce zaczyna ogrzewać odsłonięte ciała, zaczyna pojawiać się pytanie: czy bez ubrań skóra jest bezpieczna? Czy bezpośrednia ekspozycja na słońce nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu? Leżenie na plaży nieopodal morza lub w ogrodzie wśród roślinności jest relaksujące. Warto jednak być świadomym niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą nieodpowiedzialne korzystanie z kąpieli słonecznych.

Czy promienie słoneczne są bezpieczne?

Promienie słoneczne szkodzą skórze. Oprócz zwiększenia ryzyka przegrzania, poparzeń słonecznych czy odwodnienia, przebywanie na słońcu powoduje negatywne skutki w związku z wytwarzaniem niebezpiecznego dla skóry promieniowania UVA i UVB. Nadmierna, często wieloletnia ekspozycja ciała na jego działanie powoduje powstawanie zmian przednowotworowych, a nawet czerniaka. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie skóry w sposób najbardziej efektywny.

W jaki sposób zabezpieczyć skórę przed UVA i UVB?

Rezygnowanie z wychodzenia z domu w godzinach 11 – 15 jest bardzo korzystne z punktu widzenia zdrowia. Jeśli jednak zapada decyzja o wyjściu w tych godzinach, szczególnie latem, najprostszym sposobem na zabezpieczenie ciała przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym jest noszenie ubrań z filtrem UPF 50+. Takie oznaczenie daje gwarancję, iż 98% promieni słonecznych UV zostaje skutecznie zablokowanych. Istnieją koszulki, spodnie, stroje kąpielowe, a także nakrycia głowy z filtrem. Odpowiednią alternatywą jest stosowanie kremów z filtrem ochronnym SPF. Im wyższy wskaźnik, tym lepiej, stąd często polecane są kremy SPF 50+. Należy wówczas pamiętać o regularnym nakładaniu kremu co 3 godziny lub kąpieli. Warto również zwrócić uwagę na wymaganą ilość nakładanego na ciało filtru.

Bezpieczne opalanie

Aby bezpiecznie się opalać, należy zawsze dbać o zakrycie głowy oraz ochronę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Warto wyposażyć się w odzież ochronną UPF lub kremy z filtrem SPF, których stosowanie pomoże cieszyć się słoneczną pogodą bez zmartwień.

Źródło:  https://bukmacherzy24.net.pl

5/5 - (3)

ZOBACZ RÓWNIEŻ