Choroby układu ruchu stanowią coraz większy problem w krajach rozwiniętych. Coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia (głównie przez pandemię) i nie dba o swoje zdrowie. Dlatego dzisiaj skupimy się na tym, jak możesz temu zapobiec – i zachować sprawność na lata!

Co powoduje takie choroby?
Choroby układu ruchu są zwykle skutkiem poważnego urazu lub przeciążenia spowodowanego doznanymi obrażeniami. Drobne urazy są zwykle związane z ciężką pracą fizyczną w miejscu pracy. Ponadto niewłaściwa postawa, praca w niewygodnych pozycjach i powtarzalne ruchy zwiększą nasze obciążenie fizyczne i mogą prowadzić do chorób. Zapalenie może być również przyczyną chorób układu ludzkiej motoryki. Ustalenie dokładnej przyczyny choroby może być trudne, a stan ten jest zwykle wykrywany podczas poważnej kontuzji.
Jak temu zapobiegać?
Oszczędzaj się. Podziel obciążenie na mniejsze ładunki – te czynniki mogą również pomóc nam zmniejszyć nasze narażenie na przeciążenia. Zmniejszając aktywność zginania, skręcania i sięgania po przedmioty, zmniejszamy również ryzyko. Pamiętaj, aby zadbać o jak najlepszą ergonomię swojej pracy, ponieważ zmniejsza to ryzyko chorób układu ruchu. Stosowanie częstych okresów odpoczynku i przyjmowanie prawidłowej postawy ciała podczas czynności wymagających dużego obciążenia ciała powinno również pomóc nam zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia fizycznego.
Zacznij ćwiczyć
Jeśli widzisz u siebie początki problemów ze swoim układem ruchowym, to jest to ostatni dzwonek na to, żeby zacząć ćwiczyć. Jeśli jesteś po kontuzji zaleca się wykonywanie lekkich ćwiczeń fizycznych. Oczywiście przeciążanie ciała nie jest zbyt rozsądne, ale najlepiej zacząć od chodzenia lub lekkich ćwiczeń rozciągających, aby przywrócić organizmowi zdrowie. Podobnie po kontuzji nie powinniśmy angażować się w ćwiczenia fizyczne, przede wszystkim zadbać o to, aby organizm mógł prawidłowo się samemu naprawić.
Zbilansuj swoją dietę
Coraz więcej osób w naszym społeczeństwie nie dba o to, jak się odżywia. Najlepiej jest zbilansować odpowiednio swoją dietę, aby później nie mieć problemów z brakiem niektórych substancji i minerałów, które mogą się przyczynić do chorób układu ruchowego. Dlatego też warto jest zmniejszyć konsumpcję mięsa, zwiększyć ilość warzyw i owoców w diecie, oraz postarać się jeść mniej, za to częściej.
Źródło : https://lakomy.net.pl/