Bądź na bieżąco ze swoim ciśnieniem – nadciśnienie tętnicze i jego skutki.

przez kuba
451 wyświeltenia

Szybkie życie, mała ilość odpoczynku, krótki sen czy niezdrowa dieta to czynniki, które mogą przyczynić się do problemów związanych ze zdrowiem. Tego rodzaju niekorzystne warunki najczęściej wywołują otyłość oraz zaburzenia w obrębie podstawowych parametrów życiowych. Jednym z ostatnio bardzo narastających zagrożeń jest zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Czym jest nadciśnienie tętnicze i jakie jest jego podłoże? Jakie objawy występują przy tego rodzaju chorobie? Jak kontrolować poziom ciśnienia krwi?

Cechy, skutki i przyczyny powstawania nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która związana jest ze zbyt wysokim naciskiem płynącej w żyłach krwi na ich ściany. Wywoływana najczęściej czynnikami genetycznymi, niezdrowym, siedzącym trybem życia, złą dietą czy nadmiernym korzystaniem z różnego rodzaju używek – alkohol, papierosy, itp. Ten ostatnio bardzo powszechny problem staje się niejako chorobą cywilizacyjną. Jednak jest to problem przez wielu ludzi bagatelizowany. Nie każdy zdaje sobie sprawę jakie skutki niesie za sobą nieleczone nadciśnienie. Wśród najbardziej poważnych powikłań można wyróżnić:

  • udar mózgu, 
  • zawał serca, 
  • zaburzenia hormonalne, 
  • zaburzenie pracy nerek, 
  • wady serca, itp.

Objawy nadciśnienia tętniczego

Zbyt wysokie ciśnienie krwi daje wiele widocznych i wyczuwalnych objawów. Niektórzy chorzy nie zwracają uwagi na ich występowanie, tłumacząc swój stan zwykłym zmęczeniem lub chwilową niemocą. Warto jednak badać tego rodzaju parametry, a także skonsultować się w przypadku wykrycia i powtarzalności symptomów takich jak: zawroty, bóle głowy, kołatanie serca, opuchlizny w okolicy nóg, rąk, pleców, krwawienie z nosa, zaburzenia snu, nerwowość, duszności. itp. Jak zatem ujarzmić nadciśnienie? Czy kontrola jest ważnym aspektem profilaktycznym?

Pomiary ciśnienia krwi 

Stały i regularny pomiar ciśnienia krwi to zarówno działania profilaktyczne, jak i obowiązek każdego pacjenta z nadciśnieniem lub zbyt niskimi wartościami. Jest on bardzo prosty do wykonania. Tego rodzaju badanie u osób leczących się na nadciśnienie powinno odbywać się nawet kilka razy dziennie. Jak je wykonać? Na czym ono polega?

Pomiar ciśnienia tętniczego odbywa się przy pomocy specjalnego urządzenia ciśnieniomierza. Nowoczesne technologie dostarczają pacjentom pełnej wygodny i bezpieczeństwa podczas badania. Elektryczne mechanizmy automatycznie pokazują wartości ostrzegając o ewentualnych nieprawidłowościach.

Każde odchylenie od normy – 75-85/120-130 mmHg powinno być skonsultowane ze specjalistą – a przede wszystkim nie może być lekceważone. 

Oceń nas!

ZOBACZ RÓWNIEŻ