4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o zaparciach

przez kuba
247 wyświeltenia

Zaparcia mogą mieć charakter incydentalny bądź przewlekły i występować u osób w każdym wieku. Często jesteśmy sobie z nimi poradzić we własnym zakresie, choć w przypadku zaparć przewlekłych warto udać się do lekarza, który przeprowadzi szczegółowe badania diagnostyczne. Oto 4 rzeczy, które należy wiedzieć na temat zaparć.

Najczęstsze przyczyny zaparć

O zaparciach mówimy, gdy przerwa w defekacji wynosi więcej niż 3 dni. Przyczyny zaparć mogą być różne, lecz najczęściej należą do nich:

  • nieprawidłowa, uboga w błonnik dieta,
  • brak aktywności fizycznej,
  • zbyt mała ilość przyjmowanych płynów,
  • różnego typu choroby układu pokarmowego czy dokrewnego.

Co istotne, przyczyną zaparć może być również wiek, bowiem z czasem jelita zaczynają pracować nieco wolniej. Z drugiej strony zaparcia mogą występować też u małych dzieci, u których układ pokarmowy nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięty.

Najpierw lecz objawy

Wiele osób błędnie uważa, że leczenie zaprać należy zacząć od znalezienia ich przyczyny. Wręcz przeciwnie – w pierwszej kolejności trzeba pozbyć się resztek pokarmowych, które zalegają w jelitach. W przeciwnym razie może dojść do ich zapalenia, a nawet niedrożności. Warto więc sięgnąć po wlewki doodbytnicze, które wspomogą defekację. Bez problemu kupisz aboca melilax pediatric w aptece internetowej bądź stacjonarnej – jest to wlewka oparta na naturalnych składnikach, dzięki czemu w pełni bezpieczna. Dopiero gdy jelita się opróżnią, możemy wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne, które pozwolą uniknąć nawrótów zaparć.

Zaparcia mogą zwiastować chorobę

Zaparcia same w sobie nie są chorobą, a jedynie objawem. Mogą one wynikać z błahych przyczyn, takie jak zła dieta. Niemniej jednak ich pojawienie się może także świadczyć o poważniejszych chorobach, związanych na przykład z układem pokarmowym. Zaparcia często towarzyszą osobom z:

  • zespołem jelita drażliwego,
  • uchyłkami jelita grubego,
  • żylakami odbytu.

Pojawiają się też w cukrzycy oraz chorobach związanych z tarczycą. Jeśli zaparcia chronicznie nawracają i nie zauważyliśmy, aby miały one związek z niewłaściwą dietą, warto udać się do lekarza. Przeprowadzi on dogłębną diagnostykę, dzięki której poznamy prawdziwą przyczynę zaparć.

Lekarz zajmujący się leczeniem zaparć

Jeśli zaparcia trwają długo bądź co jakiś czas nawracają, warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli chcemy odbyć wizytę w ramach NFZ, to w pierwszej kolejności udajmy się do lekarza rodzinnego bądź internisty. Ten może zlecić podstawowe badania bądź od razu skierować nas do gastrologa. Jeżeli chcemy skorzystać z pomocy w ramach wizyty prywatnej, możemy od razu odwiedzić gabinet gastrologa, bowiem nie potrzebujemy wtedy skierowania. Diagnostyka polega głównie na wykonaniu badania krwi oraz USG jamy brzusznej. Gastrolog może nas skierować także do lekarza innej specjalizacji, na przykład endokrynologa lub proktologa, jeśli uzna, że zaparcia nie są związane bezpośrednio z układem pokarmowym. Niemniej jednak pomoże nam w pozbyciu się nieprzyjemnych objawów. 

5/5 - (1)

ZOBACZ RÓWNIEŻ