3 najpopularniejsze sporty na świecie

przez kuba
110 wyświeltenia

Sport jako forma rekreacji istnieje już od ponad 3000 lat. W starożytnej Grecji zawodnicy brali udział w pierwszych typach zawodów lekkoatletycznych, a ludzie oglądali je dla rozrywki. Ale jakie są najpopularniejsze sporty na świecie w 2023 roku?

Dominacja piłki nożnej

Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie, ponieważ ma najwięcej fanów (3,5 miliarda) i graczy w prawie każdym kraju na świecie. Jest dostępny dla każdego, niezależnie od wieku, sprawności fizycznej i sytuacji ekonomicznej. Ponadto istnieje ponad 250 milionów graczy w 200 krajach. Chiny mają największą liczbę fanów piłki nożnej, ponieważ mają ogromną populację.

Kraje z największą liczbą stadionów to:

– Stany Zjednoczone: 300 stadionów

– Chiny: 180 stadionów

– Wielka Brytania: 170 stadionów

– Indie: 150 stadionów

– Korea Południowa: 130 stadionów

Amerykańskie stadiony umożliwiają drużynom lokalnym, uniwersyteckim, stanowym i krajowym trenować i grać w piłkę nożną oraz inne gry, a piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych sportów w USA.

Najsłynniejsi piłkarze:

– Lionel Messi – Argentyna

– Cristiano Ronaldo – Portugalia

– Pele – Brazylia

– Zinedine Zidane – Francja

– Johan Cryuff – Holandia

Niezbyt popularny w Polsce Krykiet

Krykiet jest drugim najpopularniejszym sportem na świecie. Istnieje wiele powodów, dla których ten sport zyskał popularność na całym świecie, szczególnie w Azji Południowej. Po pierwsze, ludzie w każdym wieku uprawiają i oglądają ten sport, Pakistan jest tego doskonałym przykładem. Po drugie, ma szeroką i zaangażowaną rzeszę fanów oraz sponsorów od setek marek. 

Krykiet ma ponad miliard fanów na całym świecie. Około 90% należy do subkontynentu indyjskiego, a krykiet jest jednym z najpopularniejszych sportów w Indiach. Istnieje około 4200 profesjonalnych graczy w krykieta, ale całkowita liczba zarejestrowanych graczy w krykieta wynosi około 30 milionów. Chociaż jednodniowe mecze międzynarodowe i T20 zdominowały świat krykieta w XXI wieku, 121 stadionów gościło mecze testowe od 1877 roku, po pierwszym oficjalnym meczu między Anglią a Australią.

Słynne obiekty do gry w krykieta:

– The Home of Cricket is Lords w Londynie, gdzie znajduje się Marleybone Cricket Club, znany również jako MCC.

– Stadion Narendra Modi w pobliżu Ahmedabad w Indiach jest największym stadionem krykieta na świecie, który może pomieścić 132 000 widzów.

Niektóre z najbardziej znanych i najpiękniejszych stadionów krykieta na świecie to:

– Centrum wydarzeń w Queenstown (Nowa Zelandia)

– Dharmszala (Indie)

– Newlands (Republika Południowej Afryki)

– Najsłynniejsi gracze krykieta:

– Sachin Tendulkar – Indie

– Shane Warne – Australia

– Sir Ian Botham – Anglia

– Sir Viv Richards – Indie Zachodnie

Hokej (hokej na lodzie i hokej na trawie)

Hokej to kolejny niezwykle popularny sport, którego historia sięga czasów starożytnych. Ludzie grali w podobną grę w Egipcie około 4000 lat temu. Etiopczycy i Irańczycy grają w tradycyjną formę hokeja odpowiednio od 1000 i 2000 lat pne. Z drugiej strony nowoczesny hokej na trawie po raz pierwszy stał się głównym nurtem w Anglii w XVIII wieku. Młodzi zawodnicy brali udział w rozgrywkach hokejowych organizowanych na poziomie szkolnym i uniwersyteckim. Wielka Brytania założyła pierwszy związek hokejowy w 1876. Związek sformułował i wdrożył pierwszy formalny zbiór przepisów hokejowych. Obecnie ponad dwa miliardy ludzi na całym świecie śledzi zarówno hokej na trawie, jak i hokej na lodzie. 

Podczas gdy hokej na trawie jest znany w Europie, Australii, Azji i Afryce, hokej na lodzie ma najwięcej zwolenników i graczy w Europie Północnej i Ameryce Północnej (USA i Kanada). Stany Zjednoczone mają ponad 551 000 zarejestrowanych hokeistów. Co więcej, 30 milionów graczy gra i bierze udział w meczach hokejowych na całym świecie. Kanada ma około 5000 odkrytych lodowisk hokejowych, w tym ponad 2860 krytych lodowisk hokejowych. Jest to najpopularniejszy sport w Kanadzie, z milionami obserwujących. Pakistan czterokrotnie wygrał Puchar Świata w hokeju na trawie mężczyzn, a następnie Niemcy, Australia i Holandia z trzema tytułami. Indie i Belgia również zdobyły mistrzostwo świata w hokeju na trawie.

Źródło: https://betonline.net.pl/forum-bukmacherskie

5/5 - (1)

ZOBACZ RÓWNIEŻ